Eğitim Ortamlarında Bilişim Araçlarının Bilinçli Kullanılması
![Eğitim Ortamlarında Bilişim Araçlarının Bilinçli Kullanılması](/meb_iys_dosyalar/2019_09/10094313_teenagers-sitting-cell-phones.jpg)
İimizdeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, öğretmenleri ve velilerinin; akıllı telefon ve bilişim araçlarını kullanım düzeylerinin belirlenmesi ile ilgili sayısal veri toplanması, sayısal verilere göre tedbirlerin alınması ve gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamak amacıyla "Eğitim Ortamlarında Bilişim Araçlarının Bilinçli Kullanılması" projesi hazırlanmıştır.
Projede öncelikle Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından alan araştırması yapılmış, Ar-Ge ve RAM işbirliği ile; öğrenciler, veliler ve öğretmenler için 3 ayrı anket oluşturulmuştur. Anketler aracılığıyla toplanan verilerin analiz edilmesi ile de;
- Öğrencilerin %47,.4 'ünün en az günde 1-2 saat internet ve sosyal medyayı kullandıkları,
- Öğretmenlerin %83.2 'sinin internet, akıllı telefon vb. araçların siber zorbalığa yol açtığını düşündükleri,
- Öğretmenlerin %92.8 'inin ders saatleri sırasında cep telefonu vb. araçların kullanımının akademik başarıyı olumsuz etkilediğini ifade ettikleri,
- Velilerin %65,1'inin akıllı cep telefonu kullanımının öğrencilerin akademik ve sosyal başarısını olumsuz yönde etkilediklerini düşündükleri,
- Velilerin %81.4'ünün öğrencilerin ders motivasyonu için, akıllı telefonların ilk derste alınmasını, okul idaresi tarafından uygun görülen güvenli bir ortamda muhafaza edilerek, son ders çıkışı yeniden öğrencilere teslim edilmesini uygun buldukları
tespit edilmiştir. Bu tespitler sonucunda Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ve özel okullarda eğitim ve öğretim faaliyetlerini ve akademik başarıyı engelleyen akıllı telefon ve diğer bilişim araçlarının kullanımına yönelik usul ve esaslar düzenlenmiş olup projemiz uygulamaya konulmuştur.
Eğitim Ortamlarında Bilişim Araçlarının Bilinçli Kullanılması Proje Yönergesi: /meb_iys_dosyalar/2019_09/25133624_BiliYim_AraclarY_KullanYm_Yonergesi.pdf